subota, 28. studenoga 2015.

OBNOVLJIVA ENERGETIKA

FINANCIRANJE PRILAGODBE KLIMATSKIM PROMJENAMA
Hrvatskoj je za financiranje prilagodbe klimatskim promjenama u razdoblju od 2014. do 2020.g. kroz EU-ov operativni program za klimatske promjene i upravljanje rizicima dostupno 245,4 milijuna eura, istaknula je pomoćnica ministra zaštite okoliša i prirode Marija ŠćulacDomac.

Greenpeace:
 Hrvatska može biti 100 posto na obnovljivim izvorima energije
Hrvatska bez ikakvih ekonomskih gubitaka može u potpunosti prijeći na vlastite  obnovljive izvore energije. Investicija bi iznosila velikih 13 milijardi eura, ali bi se godišnje uštedjelo 4 do 5 milijardi. Zato ako Hrvatska želi ostati turističkom zemljom, mora napustiti projekte poput Plomina C i bušenja Jadrana i okrenuti se svojim prirodnim potencijalima.
O TOME SE RAZMIŠLJALO U ENERGETSKOJ STRUCI I PRED DVADESET GODINA:


U ZANOSU OSTVARENJA VJEKOVNOG SNA O HRVATSKOJ SAMOSTALNOSTI 'RANIH DEVEDESETIH' MINISTARSTVO GOSPODARSTVA, HEP- RAZVOJ I ENERGETSKI INSTITUT 'HRVOJE POŽAR' POKRENULI SU PROJEKT RESTRUKTURIRANJA HRVATSKOG ENERGETSKOG SEKTORA - 'PROHES'.
U SKLOPU 'PROHES'-a RAZRAĐEN JE I PROGRAM KORIŠTENJA OBNOVLJIVIH IZVORA ENERGIJE ('OIE') NA KOJEM SU RADILI TADA NAJEMINENTNIJI STRUČNJACI.
MEĐUTIM, POLITIČKE VLADE HDZ-a i SDP-a U SPREZI SA INTERESNIM GRUPAMA, USPJELE SU MARGINALIZIRATI PROGRAM DECENTRALIZIRANE ENEGETIKE (prilagođen lokalnom malom i srednjem poduzetništvu) I OKRENULE SE VELIKIM SUSTAVIMA I PROJEKTIMA, UVOZU I TRGOVINI.


DVADESET GODINA KASNIJE, KLIMATSKE PROMJENE, FINANCIJSKI I DEMOGRAFSKI KRAH HRVATSKE DRŽAVE
TE NA KRAJU FENOMEN ZVAN 'MOST'
REVITELIZIRAJU IDEJU DECENTRALIZIRANE ENERGETIKE SA KORIŠTENJEM 'OIE' !

Nema komentara:

Objavi komentar